Więcej informacji
Hawaje na YouTube
Ciekawostki
Czy wiesz, że?
Hawajska dżungla to unikalne miejsce na świecie. Nie spotkamy tutaj żadnych gadów, węży, czy innych niebezpiecznych zwierząt. Natomiast jeżeli będziemy mieli szczęście, to wśród gąszczu pnączy i zieleni zobaczymy dzikie konie a nawet dziki.

Czy wiesz, że?
Język hawajski i jego alfabet składa się tylko z 12 liter alfabetu łacińskiego. Czyni go to tym samym najkrótszym alfabetem na Ziemi. Może dlatego język ten opiera się w dużej mierze na powtórzeniach. Kto z nas nie zna słowa „aloha”. Po hawajsku oznacza to zarówno przywitanie, pożegnanie, zaproszenie a także miłość. Jak widać jedno słowo wiele znaczeń.

Czy wiesz, że?
Jedna trzecia wszystkich ananasów świata pochodzi z Hawajów. To właśnie tutaj osiągnięto mistrzostwo w uprawie tego owocu. Dawniej ośrodkiem upraw ananasów była wyspa Moloka'i. Wyspa, oprócz ananasów zyskała sławę w 1860 roku, gdy przymusowo zsyłano tam trędowatych. Kolonia trędowatych znajdowała się na półwyspie Kalaupapa. Wśród chorych pełnił posługę zakonnik katolicki ojciec Damian z Molokai. Dzisiaj wyspę tę omijają turystyczne szlaki.

Czy wiesz, że?
W okolicach Kony, jak w szwajcarskim zegarku można przewidzieć wieczorne letnie opady - dzięki którym słynna na całym świecie kawa z Kony jest tak smaczna. Kiedy w Konie pada, po drugiej stronie wyspy w okoliacach Hilo słońce zachodzi na czystym niebie, aby zakryć się chmurami w nocy i nad ranem zrosić przydrożne orchidee.

Czy wiesz, że?
W gęstych, wilgotnych lasach wyspy Kauai, na zboczach Waialeale powstały kadry do filmu „Poszukiwacze zaginionej Arki”, „King Kong” i „Park Jurajski”. Na wybrzeżu Na Pali pozował do zdjęć agent 007- James Bond, a w pobliżu plaży Lumahai, Richard Chamberlain spotkał się ze swoją ukochaną w filmie „Ptaki ciernistych krzewów”. Na wyspie O’ahu kręcone były sceny wielu filmów i seriali, m.in. Zagubieni, Off the Map, Gorące Hawaje oraz Avatar.

Czy wiesz, że?
Wszystkie wyspy Hawajskie zostały utworzone ze skał wulkanicznych, które pochodzą z plamy gorąca. Ponieważ płyta tektoniczna znajdująca się pod Oceanem Spokojnym przemieszcza się na północny zachód, a plama gorąca pozostaje nieruchoma, powoli tworzą się kolejne nowe wulkany, a stare zamierają. Ze względu na lokalizację plamy, na Hawajach aktywne wulkany znajdują się tylko w południowej części wyspy Hawai'i.

Czy wiesz, że?
Hawaje to nie tylko turystyczny raj – to także miejsce, w którym przyszło na świat wiele znanych osób. - Barack Obama, obecny prezydent USA - Nicole Kidman, aktorka, znana z takich filmów jak Batman Forever, Godziny, Oczy szeroko zamknięte czy Moulin Rouge - Nicole Scherzinger, piosenkarka i była wokalistka zespołu Pussycat Dolls. - Bruno Mars, wokalista, producent muzyczny i autor tekstów, znany z takich przebojów jak „The Lazy Song” czy „Grenade”

Czy wiesz, że?
Na Big Hawaii znajduje się prawdziwa atrakcja turystyczna– góra Mauna Kea, której wysokość to nieco ponad 4200 m n.p.m., ale jeśli liczyć wielkość od samej podstawy góry – jest ona wyższa od Mount Everestu, bowiem jej całkowita wysokość to 10 200 m. Nazwa góry to po polsku Biała Góra – jest to jedyne miejsce na Hawajach, w którym znajdziemy śnieg, a więc jedyne, w którym można uprawiać narciarstwo.

WsteczStrona Główna
Polski Związek Organizatorów Turystyki - Polish Tour Operators Association
copyright Unique Moments 2007-2015